Koreniny

Šafrán

Ide o vytrvalé pozemné byliny, s plosko guľovitými hľúzami, ktoré sú zabalené do sieťkových starých listov a vonku majú niekoľko šupín (katafylov). Sú to pomerne nízke jednodomé rastliny s obojpohlavnými kvetmi.

Listy sa vyvíjajú po odkvete či zároveň s kvetom, sú iba v prízemnej ružici. Čepele listov sú celokrajné, väčšinou čiarkovité, často s 2 nápadnými ryhami robnobežnými s trupom a okolo strednej žilky sa vytvára biely pruh, žilnatina je súbežná. Kvety sú nápadné, rôznych farieb, jednotlivé alebo vyrážajú po niekoľkých (2-5) z hľúzy. Plodom je trojpúzdrová tobolka, ktorá se vyvíja pod zemou, ale pri dozrievaní sa stopka predlžuje a tobolka sa dostáva nad zem. Semená sú početné a spravidla obsahujú mäsíčko.

Zdieľaj recept | Pridané dňa 24. 02. 2009 | 3783 x prečítané | Počet komentáov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytisknout článek
Dobrý deň


Meniny na webKliknite a surfujte ďalej. Časovač vás upozorní.

Anketa
Aké recepty najradšej a najčastejšie varíte?

Rýchle (16855 hl.)
 
Jednoduché (4178 hl.)
 
Lacné (3637 hl.)
 
Overené - tradičné (3634 hl.)
 
Je mi to jedno (3319 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 31623

Tieto web stránky boli vytvorené prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem a pod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server