Koreniny

Kurkuma

Kurkuma alebo japonský šafrán je korenie zo sušeného mletého výhonku kurkumovníka dlhého (Curcuma longa), žltej farby. Pôvod je v južnej Ázii, najväčším producentom je India. Obsahuje asi 5 % éterického oleja (hlavné zložky sabinen, felandren a žlté farbivo kurkumín). Používá sa v curry korení. Niekedy sa výťažky z kurkumovníka používajú aj ako liek.

Táto ázijská úžitková rastlina z čeľade zázvorníkovitých má vynikajúce protizápalové účinky a je dokazateľne antioxidantom. Najnovšie sa zistilo, že významne podporuje mozgové kognitivné funkcie, hlavne u starších ľudí. Je to prírodný a veľmi účinný mozgový doping, ktorý poskytuje karí korenie. Z kurkumy sa tiež vyrába škrobová múčka. Používa sa napr. k zahusťovaniu rybích a korytnačích polievok. Kurkuma sa používa tiež ako farbivo do potravín. Napríklad sa používa do bezvaječných cestovín, aby boli žuté. Výhonky kurkumy sa niekoľko hodín varia a potom sú sušené a následne pomleté na sýto žutý prášok. Aktivný prvok kurkumín má zemitú, horkastú, korenistú a horčici podobnú chuť.

Zdieľaj recept | Pridané dňa 25. 02. 2009 | 4764 x prečítané | Počet komentáov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytisknout článek
Dobrý deň


Meniny na webKliknite a surfujte ďalej. Časovač vás upozorní.

Anketa
Aké recepty najradšej a najčastejšie varíte?

Rýchle (16821 hl.)
 
Jednoduché (4157 hl.)
 
Lacné (3625 hl.)
 
Overené - tradičné (3614 hl.)
 
Je mi to jedno (3298 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 31515

Tieto web stránky boli vytvorené prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem a pod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server