Koreniny

Rozmarín

Rozmarín lekársky je stálezelená rastlina z čeľade hluchavkovitých krovitého vzrastu. Rozmarín je stálezelený, až 2 m vysoký, výrazne voňajúci ker. Stonky husté, rozvetvené, na spodnej časti drevnatejúce so šedastou kôrou. Listy sú úzke, priame, aromatické, zhora tmavé a lesklé, zospodu šedasté. Kvitne neskoro na jar a skoro v lete drobnými bielymi, či až modrými kvietkami.

Ako korenie sa používajú listy ihličkovitého vzhľadu, sušené aj čerstvé, celé aj drvené či jemne mleté. Pomáha lepšiemu tráveniu, vylučovaniu žlče a moču, proti nadúvaniu, pri nízkom krvnom tlaku. Používa sa buď samotný alebo ako sučasť provensálskeho korenia. Dodáva jedlám trpko korenenú chuť, vôňou sa podobá kadidlu. Používa sa pri príprave jahňacej pečienky, teľacieho mäsa, hydiny, varených rýb a rajčinových omáčok.

Zdieľaj recept | Pridané dňa 23. 02. 2009 | 3239 x prečítané | Počet komentáov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytisknout článek
Dobrý deň


Meniny na webKliknite a surfujte ďalej. Časovač vás upozorní.

Anketa
Aké recepty najradšej a najčastejšie varíte?

Rýchle (16830 hl.)
 
Jednoduché (4162 hl.)
 
Lacné (3627 hl.)
 
Overené - tradičné (3618 hl.)
 
Je mi to jedno (3303 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 31540

Tieto web stránky boli vytvorené prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem a pod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server