Rezne - najobľúbenejšie jedlo slovenskej, stredoeurópskej i svetovej kuchyne. Vyše 450 receptov na prípravu rezňov z bravčového, telacieho, hovädzieho, hydinového, králičieho a baranieho mäsa, rýb, zo zveriny, syra, zeleniny a húb.
Guláše - najrozsiahlejšia kniha venovaná gulášom na knižnom trhu. Takmer 500 receptov a variácií na pôvodnú maďarskú špecialitu, ktorá dobyla svet. Osvedčené klasické návody na guláše, perkelty, paprikáše a tokáne z hovädieho, bravčového či hydinového mäsa, diviny a rýb. Obľúbené jedlo sa dá pripraviť aj zo zemiakov, zeleniny a húb. Kniha je doplnená kapitolou o obvyklých i menej častých prílohách a receptami na populárne gulášové a príbuzné polievky.
Prezidentský guláš
Suroviny: 250 g alebo aj trochu viac údeného bôčiku, 1 kg cibule, 1 kg hovädzej
kližky, červené víno, 1 zemiak, chlebová kôrka, 1 údená klobása, 1 lyžička
hladkej múky, 1 mrkva, 1 menší petržlen, kúsok zeleru, sladká
červená paprika, soľ, štipľavé papričky, borievky, majoránka, 1 lyžica ríbezľového
džemu, citrónová kôra, 1 lyžička kečupu, olej, 1 šlahačková smotana.
Postup: Údený bôčik nakrájame na drobné kocočky, hodíme do väčšieho hrnca
a prudko škvaríme , až sa vyškvarí hodne masti a z bôčika zostanú len
stredne hnedé oškvarky. Cibuľu nakrájame na kocočky a vhodíme ju do takto
pripraveného tuku. Za stálého miešania pražíme až bude sklovite zlatá. Potom pridáme na kocky nakrájanú hovädziu kližku, zamiešame, chvíľku dusíme nepodliaté a potom začneme podlievať červeným vínom. Nastává najdôležitejšia fáza, čiže varenie guláša. Hotový je, keď je kližka úplne mäkká, ale sa nerozpadáva. Čím pomalšie sa varí, tým je guláš lepší. Asi desať minut pred dokončením varenia pridáme jednu nadrobno nakrájanú chlebovú kôrku a jeden menší nastrúhaný zemiak. (obidve suroviny sú na zahustenie). Potom pridáme natenko pokrájané kolieska klobásky a lyžičku hladkej múky. Súčasne môžeme na veľkej panvici vyrábať kašičku na dochutenie - Robí sa takto: na rozpálený olej se dá nejprv nadrobno nakrájaná alebo nastrúhaná mrkva trocha nastrúhaného petržlenu aj zeleru. Keď sa to skoro udusené, pridáme - soľ, hodne červenej sladkej papriky, podľa chuti rozdrvených pálivých papriček, či iného ostrého koenia, rozdrvené čierne korenie a hlavne borievky- jalovec!, majoránka, podľa chuti nejaké ďalšie zelené bylinky, lyžicu rybízľového džemu, dosť nastrúhanej citrónovej kôry, lyžičku kečupu, poprípade ďalšie koreniny podľa vlastného výberu. To všetko sa dohromady za stálého miešania smaží na oleji, čím sa uvolnia všetky chute a splynú s olejom. Obsah panvice sa potom pridá do hrnca s gulášom, dve minuty sa to na miernom ohni intenzívne mieša, potom sa guláš odstaví a nechá vychladnúť. Keď je úplne studený, zamiešame do neho jednu vyšľahanú šľahačkovú smotanu. Vychladnutý guláš dáme do chladničky odstáť do druhého dňa- potom ho zohrejeme a podávame.
Hľadáte grafika? Ponúkate grafické práce? Ste na správnom mieste!
Tieto web stránky boli vytvorené prostredníctvom
phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem a pod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.