Rezne - najobľúbenejšie jedlo slovenskej, stredoeurópskej i svetovej kuchyne. Vyše 450 receptov na prípravu rezňov z bravčového, telacieho, hovädzieho, hydinového, králičieho a baranieho mäsa, rýb, zo zveriny, syra, zeleniny a húb.
Guláše - najrozsiahlejšia kniha venovaná gulášom na knižnom trhu. Takmer 500 receptov a variácií na pôvodnú maďarskú špecialitu, ktorá dobyla svet. Osvedčené klasické návody na guláše, perkelty, paprikáše a tokáne z hovädieho, bravčového či hydinového mäsa, diviny a rýb. Obľúbené jedlo sa dá pripraviť aj zo zemiakov, zeleniny a húb. Kniha je doplnená kapitolou o obvyklých i menej častých prílohách a receptami na populárne gulášové a príbuzné polievky.
Suroviny: 600 g zemiakov, 400 g mrkvy, 120 g anglickej alebo oravskej slaninky, soľ, korenie, 2,5 dcl mlieka, 8 vajec, 1 červená cibuľa, viazanička petržlenovej vňate, maslo na vymastenie pekáčika.
Suroviny: 3 PL bravčovej masti, 1 kg hovädzieho mäsa- (predné alebo môčing), 3-4 cibule, 4-5 čl mletej červenej papriky, soľ, korenie, majoránka, 2 kocky hovädzieho bujónu na vývar, 2 dcl vína alebo piva na podliatie, 4 strúčiky cesnaku, 50 g údenej slaninky./ Keď pokrájame mäso na kocky, tak akú máme kopu mäsa, tak takú kopu by sme mali mať nakrájanej cibule./
Suroviny: 4 väčšie bravčové rezne- (z karé alebo zo stehna), 4 strúčiky cesnaku, majoránka, soľ, korenie, 1 cibuľa, 150 g anglickej (oravskej) slaninky, syr Niva alebo hermelín, olej.
Ide o vytrvalú (skôr len teoreticky) rastlinu, na báze so zloženou stlačene guľovitou cibuľou. Cibule sa delia na niekoľko dužinatých šupín (strúčikov), ktoré sú kryté spoločným obalom bielej až purpurovej farby. Pri oddělení strúčikov je možné takto cesnak vegetatívne rozmnožovať.
Kurkuma alebo japonský šafrán je korenie zo sušeného mletého výhonku kurkumovníka dlhého (Curcuma longa), žltej farby. Pôvod je v južnej Ázii, najväčším producentom je India. Obsahuje asi 5 % éterického oleja (hlavné zložky sabinen, felandren a žlté farbivo kurkumín). Používá sa v curry korení. Niekedy sa výťažky z kurkumovníka používajú aj ako liek.
Škorica je aromatická kôra škoricovníkov, stálezelených tropických stromov. Je aj liečivá, vyrába sa z nej silica, tinktúry, olej. Má korenisto nasladlú chuť a príjemnú vôňu, ktorú jej dáva hlavne obsiahnutá zlúčenina cinnamaldehyd. Pôsobí na chuť do jedla, celkovo osviežuje a podporuje trávenie.
Oregano je vytrvalá, vlnato chlpatá bylina vysoká 20 až 90 cm. Kvety sú drobné, ružové. Koruna má trojcípy dolný pysk a vykrojený pysk horný. Kalich je trubkovito zvonkovitý. Kvitne v júli až septembri. Celá rastlina príjemne aromaticky vonia.
Ide o vytrvalé pozemné byliny, s plosko guľovitými hľúzami, ktoré sú zabalené do sieťkových starých listov a vonku majú niekoľko šupín (katafylov). Sú to pomerne nízke jednodomé rastliny s obojpohlavnými kvetmi.
Chilli paprička (namiesto chilli sa niekedy používa názov kayenské korenie) je plod predovšetkým exotických druhov krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky, zvlášť Mexika. Hojne sa používajú aj na Balkáne.
Rozmarín lekársky je stálezelená rastlina z čeľade hluchavkovitých krovitého vzrastu. Rozmarín je stálezelený, až 2 m vysoký, výrazne voňajúci ker.
Stonky husté, rozvetvené, na spodnej časti drevnatejúce so šedastou kôrou.
Listy sú úzke, priame, aromatické, zhora tmavé a lesklé, zospodu šedasté.
Kvitne neskoro na jar a skoro v lete drobnými bielymi, či až modrými kvietkami.
Je neoddeliteľnou súčasťou indickej a čínskej kuchyne. Používa sa do sladkých aj slaných pokrmov: zázvorového pečiva, gulášu, pečených mäs, ale i piva alebo malinoviek. Čerstvý, sušený, varený aj nakladaný pôsobia priaznivo na ľudské zdravie. Dokáže prekonať rakovinu a je tradičným afrodiziakom.
V obchode je známy zázvor čierny a zázvor biely; v Japonsku sa používa ružový zázvor.
Hľadáte grafika? Ponúkate grafické práce? Ste na správnom mieste!
Tieto web stránky boli vytvorené prostredníctvom
phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem a pod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.